Ana Sayfa
Öğrenci
Staj Bilgilendirmesi

Staj

BÖLÜM SİTESİNDEKİ BÖLÜMDEN HABERLER DUYURULARI KISMINDAKİ STAJ DUYURULARINI TAKİP EDİNİZ...

 

Tüm staj belgeleri ektedir.

Stajınızı aşağıdaki linkten sorgulatabilirsiniz.
Staj Sorgulama Sistemi

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

PANDEMİ ESNASINDA YAPILACAK STAJ İŞLEMLERİ:

 

İki dönem arasında staj için yeterli süre bulunduğu için isteyen öğrenciler ÖRGÜN olarak staj yapabileceklerdir.
 
Staj başlangıç tarihi: 25/01/2021    Staj Bitiş tarihi: 19/02/2021
 
Yaz döneminde olduğu gibi başvurular Google Form ile alınacaktır.
 
Başlangıç tarihinden en geç on (10) iş günü  öncesinde aşağıdaki linklerde belirtilen form öğrenci tarafından doldurulmuş olmalıdır. Dolayısıyla 15/01/2021 tarihinde başvuru sistemi kapatılacaktır. 
 
İki dönem arasında Staj 1 veya Staj 2 sini yapmak isteyen öğrenciler aşağıdaki formlardan başvuru yapabilirsiniz.
 
Örgün Staj 1 için Form: https://forms.gle/j67Fp9RrSd8AbEZV9
 
Örgün Staj 2 için Form: https://forms.gle/fpXNHAMmUekhEnkm8
 

Başvurularınızı linklerdeki başvuru formlarını doldurarak  yaptıktan sonra bölüm onayına sunulur. Bölüm staj komisyonu stajını onayladıktan sonra Dekanlık staj birimi size SGK Sigorta formunu mail atacaktır.

Değerli öğrenciler, imza ve onay işlemleri için bölüme gelmenize gerek yoktur. Tüm işlemler online ve mail yoluyla yapılmaktadır.

SGK sigorta belgesi öğrencinin stajının kesin olarak onaylandığını göstermesine rağmen bazı şirketler staj kabul formunun doldurulmasını zorunlu tutmaktadır. Bu gibi durumlarda Staj kabul formu onaylanması işlemleri için; (Ekteki staj kabul formunu ve şirket istemişse Staj zorunluluk belgesini doldurunuz ve aşağıda belirtilen hocalara formu gönderiniz.) 

Pazartesi-Salı-Çarşamba günleri:  Arş. Gör. Fevzeddin Ülker

Perşembe-Cuma günleri: Arş. Gör. Rıdvan Fırat Çınar 

hocalarınıza mail atınız.

 
Stajlar hakkında genel bilgi almak için Arş. Gör. Kemal KALAYCI (kkalayci@sakarya.edu.tr) adresine mail atınız. 
 
 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Üniversitemiz Senato'sunun; 25.09.2020 tarihinde 568 sayılı toplantısının "13" nolu kararı gereğince: Üniversitemiz eğitim birimlerinde 2020-2021 Güz döneminde zorunlu staj dışında en fazla bir dersi olanların (bahar dönemi ders sayısına bakılmaksızın), bahar dönemi başlangıcına kadar stajlarını bölümünün belirleyeceği türde ve kapsamda proje, ödev vb. bir çalışma sunarak uzaktan yapılabilmesinin uygun olduğuna oy birliğiyle karar verildi. 

2020-2021 Eğitim-Öğretim yılı Bahar Yarıyılı başlangıcına kadar örgün staj yapılamayacaktır. Güz döneminde zorunlu stajı hariç en fazla bir dersi kalmış öğrenciler (bahar dönemi ders sayısında bakılmaksızın) uzaktan staj yapmak için ekteki uzaktan staj başvuru formu ve transkriptleri ile birlikte Arş. Gör. Kemal KALAYCI (kkalayci@sakarya.edu.tr'ya 20 Kasım 2020 saat 14:00'a kadar mail atmaları gerekmektedir.

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Değerli Öğrenciler,
Kovid-19 salgını nedeniyle 2019-2020 Bahar Yarıyılı ile sınırlı kalmak koşulu ile Staj süreci aşağıda belirtilen şekilde  uygulanacaktır.
 
>>  Mezun durumundaki öğrenciler, Stajlarını Uzaktan veya Örgün yapabileceklerdir.
>>  Uzaktan staj yapmak isteyen öğrencilerin 10/07/2020 tarihine kadar Bölümlere online iletecekleri dilekçe ile başvurarak yapmaları gerekmektedir.
>>  Mezun durumunda olmayan öğrenciler sadece örgün staj yapabilecektir.

ÖRGÜN STAJ

Staj başvuruları, final haftası tarihleri dikkate alınmayarak 01/06/2020 tarihinden itibaren başlayabilecektir.
Başvurular; Aşağıda verilen Google Form Linkleri üzerinden yapılacaktır. Temmuz ayı ve sonrasında staj yapacak öğrencilerin staj başlangıç tarihinden en az 15 gün önce staj başvurusunu yapması gerekmektedir.

UZAKTAN STAJ

Mezuniyet için sadece Stajı kalan veya yaz okulu sonunda mezun olabilecek öğrenciler bölümlerin staj komisyonunun belirleyeceği içerikte ödev veya proje yaptırılarak tamamlanacaktır.

Staj defterlerinin doldurulması: Staj defterlerine üniversite tarafından onay ve imza işlemleri yapılmayacaktır.  Onay işlemleri için üniversiteye gelinmemesi gerekmektedir. Staj defterlerini tükenmez kalem ile doldurunuz. İş yerine onaylatınız. Kapalı zarfta iş yerinin sizi değerlendirdiği belgeri iş yerine onaylatmayı unutmayınız. İş yerini sizin değerlendirdiğiniz belgeyi de doldurunuz.

Staj Başvuru Linkleri:
Staj-1 Linki : https://bit.ly/2yUWvGN
Staj-2 Linki : https://bit.ly/3cICRwb

 

2020 Yaz Dönemi Güncel Staj Tarihleri aşağıda verilmektedir:
 
Sakarya Üniversitesi SENATOSU'nun 22.05.2020 tarih ve 556 Sayılı Toplantısında ''2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı Yaz Yarıyılı ile sınırlı kalmak koşulu ile Yaz Okulu ile birlikte staj yapılabilmesinin uygun olduğuna''  karar verilmiştir.
 
GÜNCEL STAJ TARİHLERİ AŞAĞIDA VERİLMİŞTİR. (Yaz okuluna giden ve gitmeyen öğrencilerin staj tarihleri aynıdır.)
 
01.06.2020-26.06.2020
15.06.2020-10.07.2020
01.07.2020-29.07.2020
04.08.2020-31.08.2020
Bu tarihlerin dışında ki staj tarih aralıklarını online staj başvuru formunda Dekanlığımız tarafından belirlenecektir. 

FİNAL TARİHLERİNDE DE STAJ YAPABİLİRSİNİZ.

Başvurularınızı linklerdeki başvuru formlarını doldurarak  yaptıktan sonra bölüm onayına sunulur. Bölüm staj komisyonu stajını onayladıktan sonra Dekanlık staj birimi size SGK Sigorta formunu mail atacaktır.

SGK sigorta belgesi öğrencinin stajının kesin olarak onaylandığını göstermesine rağmen bazı şirketler staj kabul formunun doldurulmasını zorunlu tutmaktadır. Bu gibi durumlarda Staj kabul formu onaylanması işlemleri için;

Pazartesi-Salı-Çarşamba günleri:  Arş. Gör. Fevzeddin Ülker

Perşembe-Cuma günleri: Arş. Gör. Rıdvan Fırat Çınar 

hocalarınıza mail atınız.

STAJ KOMİSYONU İLETİŞİM BİLGİLERİ:

DOÇ. DR. İRFAN YAZICI    (iyazici@sakarya.edu.tr)

ARŞ. GÖR KEMAL KALAYCI  (kkalayci@sakarya.edu.tr)

ARŞ. GÖR FEVZEDDİN ÜLKER (fevzeddin@sakarya.edu.tr)

ARŞ. GÖR. İBRAHİM MUCUK  (ibrahimmucuk@sakarya.edu.tr)

ARŞ. GÖR. RIDVAN FIRAT ÇINAR (ridvancinar@sakarya.edu.tr)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Staj I ve Staj II dersleri ile ilgili açıklama:

Staj I ve Staj II dersleri 5. Yarıyıldan itibaren Güz ve Bahar dönemlerinde açılmaktadır.

Her iki dersinde öğrenciler tarafından bir defa seçilmesi gerekli ve yeterlidir.

Dersin seçildiği dönemde ilgili staj (Staj I ve Staj II ) yapılmış ve staj komisyonu tarafından onaylanmış ise ders notu YT olarak girilir.

Dersin seçildiği dönemde henüz ilgili staj yapılmamış ise staj notu YZ olarak girilir. (Öğrencinin ilgili staj dersini tekrar seçmesine gerek yoktur.) Öğrenciler bir başka dönemde stajını yapar ve staj komisyonu tarafından onaylanırsa öğrencinin staj komisyonuna müracaatı üzerine alacağı belge ile staj notu YT olarak düzeltilir.

Staj Esasları ektedir.    Staj değerlendirmenizde sıkıntı yaşamamak için Staj Esaslarını dikkatlice okuyunuz.

Bölüm sayfasında Staj Bilgilendirmesi altındaki Staj Belgeleri indirilemiyor.

Staj Zorunluluk Belgesi, Staj Kabul Formu, Staj Değerlendirme Belgesi ve İşyeri Değerlendirme Formu ektedir.

Staj Defteri de ekteki belgeler arasına eklenmiştir.

 

ÖNCEKİ ÖĞRENMELERİN TANINMASI (STAJ)  MUAFİYET SINAVINA BAŞVURU YAPAN ÖĞRENCİLERİN STAJ KOMİSYONUNA GETİRMESİ GEREKEN EVRAKLAR: 

1) Çalıştığı yerde Elektrik, Elektronik, Haberleşme, Biyomedikal, Kontrol Mühendislerinden birinin bulunması ve  çalıştığı firma Elektrik Elektronik sektörünün içinde yer alması gerekir.

2) Çalıştığı yeri ve kendi yaptığı işi tanıtan 10-15 sf döküman hazırlanmalıdır. (Kişisel ve Şirket bilgileri yazılmalıdır.)

3)  En az 6 ay Sigortalı olarak belitilen iş yerinde çalışmış olunmalıdır.

4) Sigorta dökümü e- devlet üzerinden alınmalıdır.

5) Akademik takvim takip edilip dönem başlarında olan  "Önceki Öğrenmelerin Tanınması" sınavları için başvuru yapılmalıdır.

 

EEM Staj Komisyonu