Ana Sayfa
Bölüm
Bölüm Başkanından

Bölüm Başkanı'ndan

Sevgili öğrenciler,

Üniversiteye hazırlık ve ardından yapılan zorlu sınavı başarıyla tamamlamış bulunmaktasınız.  Sizleri özveri ve çabalarınızdan dolayı kutlarım.  Umarım emeklerinizin karşılığını aldınız.  Geleğinizin şekilleneceği Sakarya Üniversitesine ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümüne hoşgeldiniz.

Elektrik-Elektronik mühendisliği ;    elektrik enerjisi üretim-iletim ve dağıtım sistemleri, akıllı şebekeler, elektrik makineleri, elektrikli sürücü sistemleri ve bunların tasarımı, projelendirilmesi, gerçekleştirilmesi, izlenmesi, korunması, kontrolü, ekonomisi ve yönetilmesi ile ilgili bilimsel ve teknolojik konuları kapsayan, elektronik cihaz ve devreler, haberleşme sistemleri, elektromanyetik konular, biyomedikal sistemler, bilgi ve işaret işleme gibi konuları da içine alan bir mühendislik dalıdır. Bu temel tanımlardan hareketle, bölümü müz  öğrencileri kendi ilgi ve yetkinliklerine göre bu alanlardan derslerini seçebilmektedirler. Bölümümüz,  dersleri araştırma ve projelere dayalı yenilikçi bir yaklaşımla yapılandırdığından öğrencileri gerçekçi mühendislik ve tasarım problemleri ile eğitmeyi amaçlar.

 

Bölümümüz , öğretim üyeleri ve öğrencilerin bölüm içinde birbirleriyle görüşmeleri , problemleri tartışmaları bölüm eğitim felsefemizin ayrılmaz bir parçasıdır.  Dersliklerin ve öğretim üyelerimizin odalarının yakın olması , birlikteliğimizi daha da güçlendirmektedir.  Öğrenci danışmalık sistemi eğitimde yardımcı ve destekleyici bir sistem olarak sürdürülmektedir.  Öğrencilerimizin ders değerlendirmeleri eğitimde kalite , öğrenci önceliği çercevesinde  titizlikle yürütülmektedir.  Öğrenci temsilciliği kurumunun desteklenmesi , çok boyutlu , özgür ve detaylı eğitim anlayışı, kendine güvenen bilgisini verimli olarak kullanabilen kararlı ve çalışkan mezunlar vermemizin temel kaynağıdır.  Elektrik-elektronik mühendisliği bilim dalı mezunları, burada edindikleri yetkinlikleri ve sağlam alt yapıları sayesinde elektrik, enerji, elektronik, bilgisayar, haberleşme gibi sektörlerde kolaylıkla kariyer fırsatlarını değerlendirebilmektedirler. Sakarya Üniversitesi  Elektrik-Elektronik mühendisliği bölümü mezunu işe alınmada da ayrıcalıklıdır. Mezunlarımız her zaman tercih edilmekte ve kendi işyerlerini kurma olanakları da dahil olmak üzere, her türlü sektörde istedikleri işi bulmaktadırlar.  Bunu sağlamak konusunda bölüm öğretim üyelerimiz  ise akademik çalışmalarla sürekli kendilerini yenilemekte ve daha ileriye gitmektedirler.  Ayrıca Sakarya Üniversitemizin bulunduğu kampüs ve doğal ortamı öğrencilerimizi motive etmektedir.   Tüm öğrencilerimize eğitim boyunca ve sonrasında başarı ve esenlikler dilerim. 

Prof.Dr. Yılmaz UYAROĞLU